MM
🔔 Powiadomienia

Sukcesy kadencji 2020-2024

1 z 10 w kategorii nauka

Awans do prestiżowego grona uniwersytetów klasycznych

W 2023 r. nasza uczelnia przekształciła się w uniwersytet klasyczny i uzyskała nową nazwę: Uniwersytet w Siedlcach. To efekt wysokiej oceny ewaluacji działalności naukowej i wysiłku całej Społeczności Akademickiej

2 z 10 w kategorii nauka

Nowe uprawnienia akademickie

Komisja Ewaluacji Nauki doceniła naszą działalność naukową, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych, a także wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i przyznała Uniwersytetowi 10 pełnych uprawnień akademickich do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w 5 dziedzinach nauki.

3 z 10 w kategorii nauka

Rekordowe inwestycje w aparaturę badawczą

W latach 2021–2023 na zakup aparatury naukowej przeznaczyliśmy rekordową jak dotąd kwotę ponad 6,7 mln złotych.

4 z 10 w kategorii nauka

Wdrożenie systemu nagród za wysoko punktowane publikacje i redakcję czasopism (na łączną kwotę 573 685 zł)

W 2021 r. na mocy zarządzenia Rektora po raz pierwszy w historii uczelni zostały wdrożone, a w 2022 r. wypłacone nagrody finansowe dla pracowników za wysoko punktowane publikacje naukowe i redakcję czasopism.
To odpowiedź na oczekiwania pracowników nauki i docenienie ich intensywnej pracy na rzecz wysokiej oceny parametryzacyjnej dyscyplin.

5 z 10 w kategorii nauka

Promocja dorobku naukowego pracowników z wykorzystaniem serwisów społecznościowych

Wśród nich m.in. utworzenie uczelnianego kanału na Spotify oraz wykorzystanie kanału YouTube, gdzie zamieszczane są „Podcasty Naukowe UwS”.

6 z 10 w kategorii nauka

Wdrożenie polityki otwartego dostępu

Od października 2023 r. Uniwersytet w Siedlcach jest członkiem koordynowanej przez Narodowe Centrum Nauki sieci EOSC Polska. European Open Science Cloud (EOSC) to ogólnoeuropejski projekt mający na celu stworzenie wirtualnego środowiska umożliwiającego wymianę danych badawczych i dostęp do nich ponad granicami i dyscyplinami naukowymi. To ważny krok w obszarze potencjału naukowego uczelni.

7 z 10 w kategorii nauka

Unowocześnienie i udoskonalenie procesu wydawniczego

Utworzenie platformy czasopism, synchronizacja z bazami danych, upowszechnianie i popularyzacja dorobku naukowego pracowników uczelni poprzez m.in. organizację spotkań autorskich oraz udział w targach książki (Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, Targi Książki Historycznej w Warszawie, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, Targi Książki w Katowicach) – to tylko niektóre elementy wdrożone przez Wydawnictwo Naukowe UwS w kadencji 2020-2024.

8 z 10 w kategorii nauka

Utworzenie Bazy Wiedzy UwS - portalu zarządzania wiedzą i potencjałem naukowym

Baza Wiedzy UwS jest centralnym systemem ewidencji, archiwizacji i upowszechniania efektów działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej pracowników i doktorantów Uniwersytetu w Siedlcach. Powstała w 2023 r. Baza pełni też funkcję repozytorium instytucjonalnego. To nowatorskie rozwiązanie pozwala na upowszechnianie dorobku naukowego uczelni i jej pracowników.

9 z 10 w kategorii nauka

Realizacja projektów międzynarodowych i działania na rzecz umiędzynarodowienia kształcenia i nauki

W okresie obecnej kadencji uzyskano finansowanie na międzynarodowe projekty edukacyjne i mobilnościowe, w tym ISAGREED (Erasmus+), SPINAKER (NAWA), 2 edycje Welcome to Poland, 4 projekty badawcze (wymiana NAWA).
UwS zdobył dwukrotnie Akredytację NAWA na kursy przygotowawcze, rozszerzył współpracę Erasmus+ z krajami takimi jak Armenia, Gruzja czy USA, zdobył uprawnienia do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego, zwiększył liczbę stypendystów UNESCO i aktywności w CEEPUS.

10 z 10 w kategorii nauka

Uproszczenie sposobu dystrybucji i rozliczania środków z subwencji na naukę w tym na realizację zadań badawczych

W 2023 r. Rektor Mirosław Minkina podjął decyzję o uproszczeniu procesu przyznawania i rozliczania środków na realizację zadań badawczych poprzez zastosowanie stuprocentowego prowizorium i brak konieczności rozliczania bezpośrednio przez naukowców odpisów na koszty wydziałowe i ogólnouczelniane.
To znaczące usprawnienie dla kierowników i wykonawców tematów badawczych, finansowanych z subwencji.
Co więcej, wdrożone rozwiązanie zakłada również sposób finansowania dyscyplin nieewaluowanych i zapewnia lepsze gospodarowanie środkami finansowymi.